Šio straipsnio paskirtis - trumpai apžvelgi įvairius alkotesterių tipus, kad galėtumėte lengviau išsirinkti jums reikiamą ir tinkamą alkotesterį. Perskaitę šią informaciją sužinosite, kaip alkotesteriai veikia ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šį prietaisą. Taip pat čia išvardinsime ir aptarsime pagrindinius šiuolaikinių alkotesterių tipus. 

Kaip veikia alkotesteris?

Alkoholis veikia žmogų tuomet, kai patenka į jo kraują. Taigi, norint  nustatyti žmogaus apsvaigimo laipsnį, mums reikia sužinoti, kiek jo kraujyje yra alkoholio -nustatyti alkoholio koncentraciją kraujyje (AKK). Paprasčiausias ir populiariausias alkoholio koncentracijos nustatymo būdas – iškvėpto oro tyrimas. Iškvepiamas oras paimamas iš giliausios ir smulkiausios plaučių dalies – alveolių. Šiame plaučių lygmenyje kraujas ir esantis oras apsikeičia deguonimi bei kitomis cheminėmis medžiagomis. Atlikti tyrimai parodė, kad alkoholio koncentracija žemiausioje plaučių dalyje esančiame ore yra proporcinga alkoholio koncentracijai kraujyje, nustatyta proporcija yra ~2100:1.

Taigi, kad alkotesteris galėtų tiksliai pritaikyti alkoholio kraujyje ir ore tarpusavio santykį (dažniausiai 2100:1),  prietaisas turi sugebėti paimti oro mėginį iš žemiausios plaučių dalies. Dažniausiai alkotesteriams reikia nuo 4 iki 8 sekundžių iškvepiamo oro srauto, kad pasiektų tiksliausią rezultatą. Naujausi ir pažangiausi alkotesteriai kontroliuoja oro iškvėpimo stiprumą ir iškvėpimo laiką ir tokiu būdu užtikrina, kad būtų pasiektas reikiamas iškvėpto oro tūris. Dauguma profesionalių alkotesterių kontroliuoja minimalų pūtimo srautą, kad užkirstų kelią sukčiavimui, kai pučiama labai silpnai ir gaunami neteisingi bandymo rezultatai.

Kokie veiksniai yra svarbiausi renkantis tinkamą alkotesterį?

Prieš perkant alkotesterį, reikia įvertinti daug veiksnių. Pirmas ir svarbiausias iš jų - alkotesterio tikslumas, nebent jums reikia tik gana nebrangaus niekučio. Taigi, rinkdamiesi alkotesterius, palyginkite kiekvieno prietaiso gamintojų specifikacijose nurodytus tikslumo/paklaidos lygius. Tačiau reikia paminėti ir tai, kad dažniausiai paklaidos, nurodytos prietaisų aprašymuose, yra nustatomos sterilioje aplinkoje į alkotesterį alkoholio imitatoriaus pagalbą įpučiant iš anksto žinomos koncentracijos dujas. Tai jokiu būdu nepatvirtina alkotesterio sugebėjimo paimti tinkamą žmogaus iškvepiamo oro mėginį.  Žinodami tai, Jūs turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus, norėdami nustatyti tikrąjį alkotesterio tikslumą:

1)  Ar alkotesteris paima orą iš plaučių gilumos, ir ar kontroliuoja iškvepiamo oro srautą.  Geriausi alkotesteriai turi galimybę kontroliuoti ne tik iškvėpimo laiką, bet ir iškvepiamo oro srauto stiprumą. Oro srauto stiprumo kontrolė yra svarbus veiksnys, kadangi prietaisai, kurie kontroliuoja tik pūtimo laiką, sudaro galimybę testuojamam asmeniui sukčiauti - iškvėpti orą pakankamai stipriai, kad alkotesteris pradėtų bandymą, o tada pūsti labai silpnai ar net traukti orą, kad alkotesteris parodytų netikslius rezultatus.

2)  Ar alkotesteris naudoja vienkartinius kandiklius/antgalius kad sumažintų išorinės aplinkos poveikį.  Bet kokie alkotesteriai, kurie nereikalauja kandiklio naudojimo (vadinami pasyvieji alkotesteriai), leidžia išorinės aplinkos orui maišytis su Jūsų iškvepiamu oru, o tai gali labai smarkiai paveikti gauto rezultato tikslumą.

3) Ar alkotesteris yra pakankamai tikslus matuojant sterilioje aplinkoje.  Mes rekomenduojame alkotesterius, kuriu tikslumas (paklaida) svyruoja ne daugiau nei +/− 0.1 promilės esant 1.00‰ AKK ir matavimus atliekant sterilioje aplinkoje. Tai reiškia, kad pakartotinis bandymas su simuliatoriaus pagalba iškvėptu 1.00‰ alkoholio kiekiu neparodytu tyrimo rezultatų, aukštesnių, nei 1.10‰ ir žemesnių, nei 0.90‰. 

4)  Ar alkotesteris gali būti kalibruojamas. Bėgant laikui, absoliučiai visus alkotesterius tenka perkalibruoti.  Kalibravimas - tai procesas, kurio metu programuojama vidinė alkotesterio programinė įranga, kad prietaisas užfiksuotų tam tikrą etaloninį mėginį.  Kai sensorius užsiteršia, alkotesterio parodymai gali pasidaryti netikslūs, iškreipti. Taigi, kai renkatės alkotesterį (bent jau jeigu planuojate jį naudoti ilgiau nei keletą mėnesių), būtinai rinkitės tokį, kuris ateityje galės būti sukalibruotas. 

Skirtingų alkotesterių rūšių apžvalga

Yra keturios esminės technologijos, naudojamos alkotesteriuose, tiriančiuose iš plaučių iškvėptą orą ir skaičiuojančiuose alkoholio koncentraciją kraujyje: 

  1. Puslaidininkių sensorių modeliai
  2. Elektrocheminių sensorių modeliai
  3. Infraraudonųjų (IR) spindulių spektroskopiniai modeliai
  4. Dujų chromatografiniai modeliai

1. Puslaidininkių sensorių modeliai

Pagrindinis šio tipo alkotesterių pranašumas – jie yra gana nebrangūs. Norėdami pasirinkti puslaidininkių tipo alkotesterį, turite atsižvelgti į keletą svarbių faktorių. Remdamiesi šiais faktoriais, išskiriame puslaidininkius modelius į tris lygius: 

Niekučiai (puslaidininkiai)

Pritaikymas

Vakarėliuose / Pramogai

Unikali dovana

Daug alkotesterių, parduodamų vaistinėse, autoprekių parduotuvėse,  gali tik apytikriai ištirti iškvepiamo alkoholio koncentraciją, nes iškvepiamas oras į juos patenka per atstumą, o ne per kandiklį. Tokie alkotesteriai yra populiarūs, nes jų naudojimas yra paprastas ir patogus. Tačiau dažniausiai toks testavimo būdas yra labai netikslus ir jo rezultatai yra nepatikimi.  Netiesioginio testavimo rezultatai yra stipriai veikiami supančios aplinkos, nes tokie alkotesteriai yra silpnai apsaugoti nuo aplinkos teršalų. Šiai alkotesterių grupei taip pat priskiriami visi alkotesteriai, kurie negali būti kalibruojami.

Vidutinio lygio asmeniniai alkotesteriai (puslaidininkiai)

Pritaikymas

Darbdaviams - ne vairuotojų testavimui

Unikali dovana

Nepilnamečių testavimui,
Asmeniniam naudojimui

Tai skaitmeniniai kalibruojami alkotesteriai su puslaidininkiais sensoriais ir kandikliais, pagerinančiais iškvepiamo oro patekimą į prietaisą. Tačiau šie alkotesteriai negali nustatyti, ar į juos patenkantis oras yra iš pačios plaučių gilumos, nes dažniausiai kontroliuoja tik oro iškvėpimo laiką. Mes priskiriame šiuos prietaisus vidutiniam lygiui, nes jų rezultatai yra patikimesni, nei pirmojo lygio, tačiau jų duomenys nėra neginčijami, nes nepakankamai tikslus iškvepiamo oro mėginio paėmimas.

Pusiau profesionalūs alkotesteriai (puslaidininkiai)

Pritaikymas

Asmeniniam naudojimui

Darbuotojų patikrinimui

Piktnaudžiaujančiųjų alkoholiu klinikose

Kariuomenėje

Baudų skyrimui (kai kuriais atvejais)

Į šiuos prietaisus oras patenka be sąlyčio su aplinka, jie gali būti kalibruojami ir yra užprogramuoti tirti iš plaučių gilumos patenkantį orą (kontroliuoja ne tik oro iškvėpimo laiką, bet ir pučiamo oro srautą). Mūsų nuomone, šios grupės alkotesteriai yra geriausi iš parduodamų rinkoje puslaidininkių sensorių alkotesterių.

Elektrocheminių sensorių alkotesteriai

Pritaikymas

Darbdaviams, vairuotojų tikrinimui 

Kaltę įrodančiam testavimui kai kuriais atvejais

Alkoholiu piktnaudžiaujančiųjų klinikose

Policijai

Kariuomenėje

Baudų skyrimui

Elektrocheminiai alkotesteriai yra laikomi aukso standartu nešiojamųjų alkotesterių grupėje. Šie prietaisai yra naudojami policininkų, darbdavių, vairuotojų. Elektrocheminiai alkotesteriai pasižymi visomis aukščiau paminėtomis teigiamomis savybėmis, be to jie dar tiksliau ištiria alkoholio koncentraciją kraujyje. Rezultatas - dar tikslesni duomenys. Kai kurie iš šių alkotesterių yra taikomi teisiamųjų kaltės įrodymui. Vienintelis jų trūkumas – aukšta kaina.

Dujų chromatografiniai ir infraraudonųjų spindulių spektroskopiniai alkotesteriai

Šie prietaisai dažnai naudojami Vakarų Europos šalių policijos komisariatuose. Jie yra nepaprastai tikslūs ir naudojami teisiamųjų kaltei įrodyti, tačiau yra ypač brangūs (vieno prietaiso kaina skaičiuojama dešimtimis tūkstančių litų). Šie prietaisai dažniausiai būna stacionarūs, laboratoriniai, o jeigu pasitaiko nešiojamų - jie sveria keliolika kilogramų ir užimta tiek pat vietos, kiek nemažas kelioninis lagaminas.

 

Informacija iš šaltinio: www.alkotesteris.lt